فلوت کارتن چیست

فلوت کارتن چیست؟

کارتن فلوت ( FLUTE ) یا همان فلوت کارتن در واقع همان ورقه های موجی شکل کارتن هستند که به عنوان لایه میانی در کارتن سه لایه ، پنج لایه و هفت لایه قرار می گیرند. A فلوت ، B فلوت ، C فلوت ، E فلوت ، F فلوت انواع پرکاربرد فلوت کارتن هستند که در ادامه به ویژگی های هر یک خواهیم پرداخت.

فلوت کارتن چیست

 انواع فلوت کارتن

کارتن فلوت در طول موج های مختلف ساخته می شوند که در صنعت کارتن سازی و جعبه سازی به عنوان گام فلوت شناخته می شوند. گام فلوت ها در حالت استاندارد در بازه F، E، C، B و A قرار می گیرند. اصلی ترین تفاوت انواع مختلف فلوت، تعداد کنگره ها در واحد یک فوت* است. تعداد کنگره ها در گام های یک فوت* تعیین کننده میزان استحکامی است که در کارتن های سازنده ایجاد می کند.
گام A دارای ۳۶ کنگره است و ارتفاع A فلوت ۱.۴″ است. تعداد گام‌های B فلوت ۴۷ در یک فوت* است. جهت تولید کارتن ۵ لایه به طور معمول از ترکیب B فلوت و C فلوت استفاده میشود.

C فلوت ۳۹ گام در هر فوت* دارد و از از لحاظ ضخامت مابین A و B قرار میگیرد. سی فلوت در تولید کارتن های سه لایه برای صنایع دارویی , صنایع الکترونیک , صنایع ساختمانی و صنایع غذایی کاربرد دارد.

در صنعت بسته بندی ایران E فلوت ارتفاع (ضخامت) کمتری نسبت به سایر انواع فلوت دارد و برای ساخت جعبه از “ای فلوت” استفاده میشود. ۹۰ گام در هر فوت E فلوت وجود دارد